A teď nemyslím společenské postavení, pojistnou hodnotu na zdraví a život člověka, hodnotu pracovní síly pro zaměstnavatele, ani vyčíslení svršků a (o)zdobítek na Vás navlečených.
Mám na mysli hodnotu opisující Váš život a jeho dopad. Hodnotu, kterou nelze vyčíslit, zvážit ani jinak (objektivně) změřit. Hodnotu, která je proměnná s Vašimi emocemi.
Tedy SEBEHODNOTU vyjadřující základní sebeuvědomění. Porozumění sobě samému, založené na sebepoznání. A ne, není to sobecké. Nemůžete pomáhat druhým, pokud sami potřebujete pomoct!
Teď položím jednoduchou otázku. Dokážete vyjmenovat 5 nejdůležitějších lidí, na kterých Vám opravdu záleží? Napište jejich jména na papír a pak teprve pokračujte ve čtení.
A teď si pravdivě odpovězte:
– Jak často se Vám stává, že se sebepopíráte? (nejíte, nejdete na záchod, když zrovna potřebujete, kývnete druhým na něco, co sami vlastně dělat nechcete, další varianty si doplňte sami…)
– Jak pečujete o své základní potřeby? Než Vám dojde palivo a už pak se nemůžete pohnout ani o píď. Najíst se nebo dokonce vstát z postele?
– Ptáte se sebe, alespoň tak často jako druhých, „jak se máš“?
– Uvědomujete si své nejniternější prožívání? Co Vás vede k tomu, že jste dnes šéfovi opět slíbili práci, na kterou se necítíte? Dětem, co všechno s nimi zítra chcete stihnout, přestože byste se raději potřebovali vyspat? Stává se Vám, že vyhledáváte ujištění od druhých, že jste se zachovali správně?
A teď zpátky k původní otázce a nejdůležitější osobě ve Vašem životě. Koho jste si zapsali na 1. místo? Se vší úctou a porozumění k různým odpovědím, máte sebe na 1. místě? Ano či ne? A proč?
Jakékoliv sebepojetí pramenící z nerespektu k sobě totiž podkopává Vaši sebedůvěru, překrucuje Vaše rozhodování a ve výsledku má dopad na celkové zdraví, potažmo životní spokojenost. Vaše zdraví a Vaši spokojenost. Zdraví a spokojenost jednotlivců udává zdraví a spokojenost společnosti.
Troufám si tvrdit, že nikdo z nás, kdo čteme tyto řádky, nevyrůstal ve zdravém sociokulturním prostředí. Ale autentickým poznáním sebe sama, svých potřeb, citlivých stránek a přijetím všech ne/dokonalostí postupně naplňujeme pohár sebelásky.
A teď jedna dobrá zpráva. Vztah k sobě, můžeme změnit.
Vztah k sobě totiž určuje náš vztah k okolí, resp. vztahování se ke světu. A „kdo chce změnit svět, musí změnit nejprve sebe“ (Mark Twain). Chceš změnit sebe? Obrať se dovnitř namísto hledání odpovědí zvenku. Zkus vnímat svoje emoce a nehodnotit je. Přijmi ty dobré i ty nepříjemné jako svou nezměnitelnou součást.
A teď se zeptám znovu. Opravdu chceš pokračovat v tom, že budeš rodiči Tvých dětí ničit zdraví? Buď na sebe laskavý jako na svého nejlepšího přítele. Přál by sis, aby Tvůj přítel poukazoval na Tvé chyby nebo raději aby je s pochopením přijal a přijímal Tě takového, jaký opravdu jsi?
Zacházejme se sebou jako s nejlepším přítelem a změny se začnou propisovat do našich životů okamžitě.